Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej

to unikatowa, społeczna organizacja pasjonatów i miłośników regionu oraz animatorów kultury i inicjatyw społecznych, twórczo działających  od 1947 roku.

Towarzystwo w przyszłym roku obchodzi brylantowe gody 75 – lecia, ciągle w niesłabnącej miłości do Ziemi Kłodzkiej. Jako najstarsze Towarzystwo regionalne na Dolnym Śląsku i jedno z najstarszych w Polsce organizacja ta stworzyła dorobek budzący podziw zarówno w przeszłości jak i współcześnie. Aż dziw bierze, że zaraz po wojnie bo w 1947 roku,  Polacy, którzy przybyli na te ziemie, tak sprawnie i  z tak wielką pasją zaczęli budować więzi mieszkańców z nową ojczyzną poprzez swoje społeczne Towarzystwo założone przez charyzmatycznego prezesa dr. Zbigniewa Kulczyckiego. Jak brylanty do dzisiaj błyszczą  największe inicjatywy Towarzystwa w dziedzinie kultury i promocji regionu, historii i edukacji oraz gospodarki i społecznej aktywności. Z przeszłości należy wymienić zainicjowanie już od 1948 roku wydania bezcennego  Rocznika Ziemi Kłodzkiej będącego do dzisiaj skarbnicą wiedzy o regionie na podstawie badań autorów tego periodyku . Także Kłodzkie Wiosny Poetyckie z Anną Zelenay, Janem Kulką, Bogusławem Michnikiem z lat 60-tych czy Kłodzkie Zderzenia Teatralne Mariana Pułtoranosa i Kłodzkiego Ośrodka Kultury kultywowane do dziś, stanowią cenne wartości kulturalne, którym patronowało TMZK. Towarzystwo miało swój zdecydowany udział w stworzeniu od 1968-go roku pięknej tradycji Dni Kłodzka organizowanych co roku bez przerwy, do dnia dzisiejszego. Ponadto gdyby nie działacze  TMZK z profesorem Zbigniewem Strzeleckim, którzy już od  lat 60-tych walczyli o rewitalizację podziemi kłodzkiej starówki zagrożonej zapadnięciem, być może 1000-letnie Kłodzko nie byłoby dzisiaj klejnotem architektury i  historii. Również w tamtych, odległych czasach budzi podziw troska o ludzi starszych i  aktywność TMZK w tworzeniu znanego w Polsce Ośrodka Geriatrycznego. To szerokie spektrum działalności TMZK z sympozjami naukowymi, badaniami historii Ziemi Kłodzkiej i promowaniem jej bogactwa turystycznego oraz kulturalnego, w przeszłości, nie byłoby możliwe gdyby nie gorliwe zaangażowanie działaczy TMZK, prowadzonego przez wybitne osobowości. Spośród wielu, szczególnie godzi się wymienić oprócz protoplasty dr. Zbigniewa Kulczyckiego, prezesa dr. Eugeniusza Kaczmarka, który z dr Ignacym Einhornem w roli zastępcy zapisał złote karty Towarzystwa Miłośników Ziemi Kłodzkiej.

A współcześnie Towarzystwo prowadzone od 2016 roku przez przebojowego prezesa Adama Łąckiego zyskało szczególną energię, którą dają nowi członkowie z młodszego pokolenia działający w symbiozie z doświadczonymi działaczami. Poważne inicjatywy jak wznowienie po 15-tu latach kultowego Rocznika Ziemi Kłodzkiej w wersji internetowej i drukowanej, odkrycie oryginalnego, zabytkowego Kaufbucha z 1557 roku pisanego w okolicy Radkowa i przekazanego do Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Jubileusz 70-lecia TMZK, wystawy i konferencje naukowe n.t. przyszłości regionu, nowatorski projekt „ Artyści w miejscu pracy ”, organizacja amatorskich, ambitnych artystycznie „Dni Kobiet”  w Kłodzku i teatralno - kabaretowych inscenizacji oraz stworzenie nowej formuły poetyckich imprez pt. „ Potęga Słowa ”,  to tylko niektóre z  ponad 20 wydarzeń gromadzących pełne sale widzów w ostatnim 5-leciu. Towarzystwo tworzy współczesną markę w dziedzinie promocji Ziemi Kłodzkiej stosując niekonwencjonalne formy zauważane nawet w Polsce. Np. ostatnio zorganizowane przez TMZK wydarzenie happening-u z 21 marca br. pt. „ Topienie Korona-wirusa w Kłodzku 2021”  zyskało uznanie i relacje mediów krajowych w TVN 24 i programie „ Szkło kontaktowe”. Podobnie szerokim echem odbiła się promocja specjalnej naklejki TMZK na samochody pt:     „Kocham Ziemię Kłodzką”. W pierwszym etapie już ponad 1000 samochodów jeździ z tą oryginalną graficznie naklejką po regionie i Polsce oraz Europie, propagując turystyczną „bajkę” Ziemi Kłodzkiej.

To zamierzone wyjście TMZK w przysłowiowy „świat ” szczególnie rozwinie przygotowywany specjalny projekt pt: „Mobilna, Interaktywna Miniatura Ziemi Kłodzkiej z Hologramami Największych Atrakcji Turystycznych”. Będzie to wyjątkowa prezentacja w skali kraju i Europy.

Miniatura plastycznie udowodni doktrynę promocyjną TMZK, która głosi, że „ Ziemia Kłodzka z czeskim pograniczem to jedyne  miejsce w Europie o takim nasyceniu ponad czterystoma atrakcjami turystycznymi z pięcioma uzdrowiskami, w promieniu 50 km od stolicy regionu, ponad 1000-letniego Kłodzka”.

W przyszłym roku TMZK zaprasza na wielki  jubileusz 75- lecia który obejmie sympozjum naukowe nt. „Znaczenia TMZK w historii regionalizmu w Polsce”, wystawę interaktywną historii TMZK, wydanie Rocznika TMZK w wersji wrażeniowej, Wielką Galę Jubileuszową 75- lecia”.

Podsumowując można powiedzieć, że działacze TMZK niepospolicie emanują pomysłową działalnością i bardzo efektywnie propagują Ziemię Kłodzką jednocześnie wzbogacając jej kulturę.

Ostatni ze szczególnych laurów TMZK to tytuł „ Najlepszej i najbardziej aktywnej organizacji pozarządowej na Dolnym Śląsku w 2017 roku” oraz medal Aleksandra Patkowskiego za krzewienie idei regionalizmu.

Kłodzko 12.07.2021